Current track

Title

Artist

Background

Usamljenost u savremenom društvu: Problem koji nas pogađa sve.

Autor od decembar 24, 2024

Usamljenost u savremenom društvu: Problem koji nas pogađa sve.

Broj ljudi koji se osećaju usamljeno raste iz godine u godinu, a posebno je postao izražen nakon pandemije korona virusa. Statistike koje stižu iz celog sveta ne ostavljaju nikog ravnodušnim.

Dok su Amerikanci 2020. godine provodili samo oko 20 minuta dnevno u društvu prijatelja uživo, to je znatno manje u poređenju sa satom vremena koje su izdvajali pre samo 20 godina. Svetska zdravstvena organizacija (SZO) upozorava da je problem usamljenosti globalni fenomen koji daleko prevazilazi granice Amerike. Prema poslednjim istraživanjima, oko četvrtine starijih osoba širom sveta živi u socijalnoj izolaciji, dok je između 5-15 procenata adolescenata u istom stanju. Ova istraživanja verovatno potcenjuju stvarnu sliku, jer mnogi ljudi, iz različitih razloga, nisu spremni da se otvore o svojim osećanjima.

Ono što je najvažnije, kako kažu stručnjaci, usamljenost se mora tretirati s pažnjom sličnom kao i bolesti zavisnosti poput pušenja, alkohola ili gojaznosti. Međutim, ja lično verujem da je ključ rešenja mnogo jednostavniji – u saosećanju i pažnji prema drugima.

Pokušajte da se setite svojih starijih komšija, možda su oni ti koji najviše pate od usamljenosti. A možda, baš tu, možete napraviti razliku. Socijalna odgovornost, ona koju učimo u porodici i društvu, igra ključnu ulogu. Sve što je potrebno je da prestanemo da jurimo za svakodnevnim obavezama i pronađemo malo vremena da stanemo, osvrnemo se oko sebe i pružimo podršku – bilo to kroz razgovor, osmeh ili jednostavno prisustvo.

Zato, ne čekajte da neko drugi napravi prvi korak. Uzmite inicijativu, pružite čašicu razgovora komšiji, prijatelju ili čak potpunom neznancu. Nije teško, a možda će upravo taj mali gest promeniti nečiji dan – i učiniti svet bar malo manje usamljenim mestom